Конкурс продлен! Принимайте участие!
Домашнее задание на контроле!

“Падарожжа ў горад Нехварэйка”

Дата: 27 ноября 2012 в 12:05, Обновлено 5 января 2014 в 20:26

Упраўленне адукацыі  Ваўкавыскага райвыканкама

ДУА “Субацкі навучальна-педагагічны комплекс дзіцячы сад - сярэдняя школа”

“Падарожжа ў горад Нехварэйка”

(канспект занятку ў старэйшай групе)

Выхавальнік - Пабудзей Антаніна Мікалаеўна,

вышэйшая катэгорыя

Праграмны змест:

Фарміраваць уяўленне дзяцей аб здароўі як адной з галоўных  каштоўнасцей чалавека; даць элементарныя  веды аб лекавых травах - замяшчальніках пapaшкoÿ; развіваць творчыя здольнасці  дзяцей у тэатральнай дзейнасці; выхоўваць  добразычлівасць, спагаду, жаданне прыйсці на дапамогу  іншым.

Выхавальнік: Добры дзень, дзеці. Сёння мы з вамі адправімся ÿ падарожжа  ў горад Нехварэйка, які  знаходзіцца ў краіне Зялёных дактароў. Што гэта за краіна такая? Чаму яна так называецца?

Адказы дзяцей.

В.: Добры дзень, Ганначка. Што з табой здарылася? Чаму ты такая засмучаная?

Ганначка: Я захварэла. Іду ў аптэку за лекамі.

В.: Ганначка, давай мы цябе возьмем з сабою i навучым, як можна вылечыцца без лекаў. Згодна? Ну тады можам адпраўляцца.

Гучыць музыка. Адкрываецца шырма.

В.: Няма нічога мілей -

Хадзіць i марыць тут.

Вылечыць i абагрэе,

Накорміць беларускі  лес.

Паглядзіце, у краіне Зялёных дактароў  ёсць тры гарады: Ягадны, Траўнік, Нехварэйка. Усе падарожнікі хочуць папасці  ÿ апошні  горад - горад Нехварэйка, бо там усе вясёлыя, шчаслівыя, там ніхто ніколі  не хварэе. А вы хочаце аказацца там? Але для гэтага трэба здаць экзамены ÿ двух першых гарадах.

Гучыць музыка.

В.: Вось сцяжынка. Глядзіце, што я знайшла тут.

(Паказвае тры канверты з разразнымі карцінкамі: чарніцы, cyніцы, маліна.) Дзеці складаюць карцінкі. Пасля чаго сядаюць на стульчыкі.

З’яўляюцца тры  дзяўчынкі: Чарнічка, Сунічка i Малінка.

Ягады: Няма на свеце лекаў смачнейшых i карыснейшых за нас ягад.

Чарнічка: Калі  будзеце мяне ecцi, вашыя вочы будуць добра бачыць.

Сунічка: Я дапамагу вам вылечыць страўнік  i пячонку.

Малінка: Хто не хоча кашляць, ешце мяне.

В.: Дзеці, карысныя парады мы атрымалі  ў  ягадным горадзе? Ганначка, а ты ix запомніла?

Разам з дзецьмі  паўтараюць: ягадамі  можна  лячыцца, чарніцы паляпшаюць зрок, суніцы лечаць страўнік і  пячонку, маліна дапамагае пры прастудзе.

Фіз.хвілінка.

Мы па лесе iшлi, iшлi.

Ягадаў  шмат знайшлі.

Пад кустом - суніцы,

На палянцы - чарніцы,

А вось i маліны –

Збіраць ix не лянюся!

В.: Пакуль мы з вамі  гулялі, неўзаметкy падыйшлі  да горада  Траўнік. Паглядзіце, хто нас тут сустракае. Бабулька-знахарка. У яе руках - карзіна. А пгго ÿ карзіне? Гэта лекавыя травы.

Бабуля дае заданні  для трох  груп  дзяцей: 1 - разглядаюць травы i называюць ix; 2 - гульня Лабірынт “ - “Якая трава, што лечыць"(Каціная траўка хворым папраўка.  Карэньчык у аптэчку, каб дапамагчы сардэчку. Калі  ты параніш  ногі, воь i лекар ля дарогі.); 3 - паказваюць, як робіцца адвар з траў.

Бабуля-Tpaÿніцa: Каб вы, дзеці, не xвapэлi, для пpaфiлaктыкi трэба піць адвар з лекавых тpaÿ.

В.: Ганначка, ты запомніла, што казала бабуля?

Паўтараюць.

З’яўляюцца мядзведзь, зайчык i лiciчкa.

Ганначка: Куды вы ідзеце?

Заяц: У мяне парэзана лапка.

Jlica: У мяне баліць жывот.

Мядзведзь: Я моцна кашляю.

Г анначка: А мы з дзецьмі можам вам дапамагчы.

Сюжэтная гульня “Палечым звяроў”.

Бабуля-траўніца: Вось дзеці,  можна  і без лекаў абысціся. А ў падарунак ад жыхароў  горада  Нехварэйка вы атрымаеце памяткі-парады, якія будуць карыснымі  як  для  вас, так  і  для вашых бацькоў.

Раздае памяткі.