Конкурс продлен! Принимайте участие!
Домашнее задание на контроле!

Арганізацыя работы з вучнямі, якія маюць высокую матывацыю да навучання

Дата: 5 апреля 2013 в 13:43, Обновлено 17 апреля 2015 в 15:31

Арганізацыя работы з вучнямі,

якія маюць высокую матывацыю да навучання

1.     Часцей выкарыстоўваць на ўроках педагагічныя тэхналогіі: праблемнае навучанне, узроўневую дыферэнцыяцыю, інфармацыйныя.

2.     Прымяняць актыўныя формы работы: праблемныя сітуацыі, метад даследавання, рознаўзроўневыя заданні з самастойным выбарам, творчыя заданні.

3.     Праводзіць работы па прыцягненні вучняў да ўдзелу ў конкурсах, алімпіядах, факультатыўных занятках.

4.     Праводзіць нестандартныя ўрокі.

Арганізацыя работы з вучнямі,

якія маюць нізкую матывацыю да навучання:

1.     Праводзіць індывідуальную работу, выкарыстоўваць узроўневыя заданні (заданні ад простага да складанага).

2.     Выкарыстоўваць нагляднасці, схемы, табліцы, апорныя канспекты, работу з падручнікам.

3.     Прымяняць работу ў групах.

4.     Ствараць сітуацыю поспеху, дапамагаць навучэнцам бачыць уласныя поспехі, дасягненні, часцей хваліць.

5.     У малодшых і сярэдніх класах выкарыстоўваць гульнявую тэхналогію, прымяняць прыёмы і сродкі з мэтай павышэння інтарэса да навучання.

6.     Цесная сувязь з бацькамі: індывідуальная работа не толькі класнага кіраўніка, але і настаўніка-прадметніка.

Стымуляванне навучэнцаў

1.     Ствараць сітуацыю поспеху на занятках, уроках, часцей прымяняць заахвочванні: не толькі адзнака, але і слоўная хвала (моцнага і слабапаспяваючага навучэнца).

2.     Адзначаць поспехі канкрэтнага дзіцяці, параўноўваць яго цяперашнія дасягненні з яго ранейшай работай.

3.     Памятаць аб вялікім значэнні стымулюючай функцыі 10-бальнай сістэмы ацэньвання.